Plugins - Translate WordPress with GTranslate - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (225 entries)

en: %s plugin causes conflicts with GTranslate.
fr: L’extension %s provoque des conflits avec GTranslate.

en: .htaccess file updated
fr: Fichier .htaccess mis à jour

en: <code>[gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> shortcode can be used to render individual language links.
fr: Le code court <code>[gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> peut être utilisé pour afficher des liens de langue individuels.

en: <code>[gtranslate]</code> shortcode can be used anywhere on your website.
fr: Le code court <code>[gtranslate]</code> peut être utilisé n’importe où sur votre site.

en: About GTranslate team
fr: À propos de l’équipe GTranslate

en: Add hreflang tags
fr: Ajouter les balises hreflang

en: Afrikaans
fr: Africain

en: Albanian
fr: Albanais

en: Alternative flags
fr: Autres drapeaux

en: Arabic
fr: Arabe

en: Argentina flag
fr: Argentine

en: Armenian
fr: Arménien

en: Auto switch to browser language
fr: Basculer automatiquement sur la langue du navigateur

en: Automatic translation post-editing service and professional translations
fr: Service de post-édition de traduction automatique et traductions professionnelles

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjan

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Bottom left
fr: En bas à gauche

en: Bottom right
fr: En bas à droite

en: Brazil flag
fr: Brésil

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Canada flag
fr: Canada

en: Cannot update gtranslate/url_addon/config.php file. Make sure to update it manually and set correct $main_lang.
fr: Impossible de mettre à jour le fichier gtranslate/url_addon/config.php. Assurez-vous de mettre à jour manuellement et définissez correctement $main_lang.

en: Changes Saved
fr: Changements sauvegardés

en: Check All
fr: Cocher tout

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (Traditionnel)

en: Colombia flag
fr: Colombie

en: Color options
fr: Options de couleur

en: Compare plans
fr: Comparer les forfaits

en: Corsican
fr: Corse

en: Croatian
fr: Croate

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom domains
fr: Domaines personnalisés

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Dannois

en: Deactivate %s plugin
fr: Désactiver l’extension %s

en: Debug Email Translation
fr: Déboguer la traduction des e-mails

en: Detect browser language
fr: Détecter la langue du navigateur

en: Did you know?
fr: Le saviez-vous ?

en: Domain
fr: Domaine

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Dropdown background color
fr: Couleur d’arrière-plan du menu déroulant

en: Dropdown hover color
fr: Couleur au survol des liens du menu déroulant

en: Dropdown text color
fr: Couleur du texte déroulant

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Edit config.php
fr: Modifier config.php

en: Edit translations manually
fr: Modifier les traductions manuellement

en: Email translation debug mode is ON.
fr: Mode de débogage de traduction des e-mails activé.

en: Enable CDN
fr: Activer le CDN

en: Enable URL Translation
fr: Activer la traduction d’URL

en: Enable WooCommerce Email Translation
fr: Activer la traduction des e-mails WooCommerce

en: English
fr: Anglais

en: Estonian
fr: Estonien

en: Filipino
fr: Philippin

en: Finnish
fr: Finnois

en: Flag languages
fr: Drapeaux des langues

en: Flag size
fr: Taille du drapeau

en: Flag style
fr: Style de drapeau

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Flags and dropdown
fr: Drapeaux et liste déroulante

en: Flags with language code
fr: Drapeaux avec le code de la langue

en: Flags with language name
fr: Drapeaux avec le nom de la langue

en: Float
fr: Flottant

en: Forum Support (free)
fr: Forum de support (gratuit)

en: French
fr: Français

en: Frisian
fr: Frise

en: GTranslate - your window to the world
fr: GTranslate - votre ouverture vers le monde

en: GTranslate Options
fr: Options GTranslate

en: GTranslate Settings
fr: Réglages GTranslate

en: GTranslate language switcher
fr: Commutateur de langue GTranslate

en: Galician
fr: Galicien

en: German
fr: Allemand

en: Globe
fr: Monde

en: Globe color
fr: Couleur globale

en: Globe size
fr: Taille globale

en: Greek
fr: Grec

en: Haitian Creole
fr: Créole Haïtien

en: Hawaiian
fr: Hawaïen

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hide current language:
fr: Masquer la langue actuelle :

en: How-tos
fr: Mode d’emploi

en: Human level neural translations
fr: Traductions neuronales au niveau humain

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: I have already left a review
fr: J’ai déjà publié un avis

en: Icelandic
fr: Islandais

en: If you are not using this option make sure it is empty or has the default value to not have additional unused code on your front-end. Default value for Wrapper Selector is <code>.gtranslate_wrapper</code>
fr: Si vous n’utilisez pas cette option, assurez-vous qu’elle est vide ou qu’elle a la valeur par défaut pour ne pas avoir de code inutilisé supplémentaire sur le site en ligne. La valeur par défaut du sélecteur du conteneur est <code>.gtranslate_wrapper</code>

en: If you want the language selector to appear inside a particular HTML element on your page then this option is for you. You simply need to write a CSS selector to point to that HTML element and GTranslate will appear inside of it.
fr: Si vous voulez que le sélecteur de langue apparaisse à l’intérieur d’un élément HTML particulier de votre page, cette option est faite pour vous. Il vous suffit de saisir un sélecteur CSS pour pointer vers cet élément HTML et GTranslate apparaîtra à l’intérieur de celui-ci.

en: In theme files you can call <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> in PHP context.
fr: Dans les fichiers de thème, vous pouvez appeler <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> dans le contexte PHP.

en: Increased international traffic and AdSense revenue
fr: Augmentation du trafic international et des revenus AdSense

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Irish
fr: Irlandais

en: It is mainly used to easily place individual language links inside menu items. For example you can create a menu item with URL = #, Navigation Label = Spanish and Description = <code>[gt-link lang="es" label="Spanish" widget_look="flags_name"]</code> and a single menu item will appear to change the language to Spanish.
fr: Il est principalement utilisé pour placer facilement des liens de langue individuels à l’intérieur des éléments de menu. Par exemple, vous pouvez créer un élément de menu avec URL = #, libellé = Espagnol et description = <code>[gt-link lang="es" label="Espagnol" widget_look="flags_name"]</code> et un seul élément de menu apparaîtra pour changer la langue en espagnol.

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Korean
fr: Coréen

en: Kurdish (Kurmanji)
fr: Kurde (Kurmanji)

en: Language
fr: Langue

en: Language codes
fr: Codes des langues

en: Language codes for lang attribute are case sensitive. The full list can be found on <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>
fr: Les codes de langue pour l’attribut lang sont sensibles à la casse. La liste complète est disponible sur <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>

en: Language hosting
fr: Langue de l’hébergeur

en: Language hosting (custom domain like example.fr, example.es)
fr: Langue de l’hébergeur (domaine comme example.fr, example.es)

en: Language names
fr: Noms des langues

en: Language selector positioning tips
fr: Astuces de positionnement du sélecteur de langue

en: Languages
fr: Langues

en: Latvian
fr: Letton

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Left
fr: À gauche

en: Line break after flags
fr: Saut de ligne après les drapeaux

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Live Chat
fr: Chat en direct

en: Live Chat (for paid plans and pre-sales questions)
fr: Discussion en direct (offres payantes et questions de prévente)

en: Love GTranslate? Give us 5 stars on WordPress.org :)
fr: Vous aimez GTranslate ? Donnez-nous un avis 5 étoiles sur WordPress.org :)

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Malay
fr: Malais

en: Maltese
fr: Maltais

en: Maybe later
fr: Peut-être plus tard

en: Meta data translation (keywords, page description, etc...)
fr: Traduction de métadonnées (mots-clés, description de page, etc...)

en: Mexico flag
fr: Mexique

en: Mongolian
fr: Mongolie

en: Monochrome flags:
fr: Drapeaux monochromes :

en: Native language names
fr: Nom de la langue native

en: Nepali
fr: Népalais

en: Never show again
fr: Ne plus afficher

en: Nice dropdown with flags
fr: Liste déroulante avec drapeaux

en: No
fr: Non

en: None
fr: Ne pas afficher

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Open direction
fr: Direction de l’ouverture

en: Other looks most likely will require additional CSS rules to match your theme design.
fr: D’autres compositions nécessiteront probablement des règles CSS supplémentaires pour correspondre au design de votre thème.

en: Paid version advantages
fr: Avantages de la version payante

en: Persian
fr: Persan

en: Please Leave a Review
fr: Merci de laisser votre avis

en: Please add the following rules to the top of your .htaccess file
fr: Veuillez ajouter les règles suivantes en haut de votre fichier .htaccess

en: Please deactivate %s plugin
fr: Veuillez désactiver l’extension %s

en: Please go to <a href="
fr: Veuillez aller à <a href="

en: Please note that sensitive information can be written into gtranslate/url_addon/debug.txt file, which can be accessed publicly. It is your responsibility to deny public access to it and clean debug information after you are done.
fr: Notez que des informations sensibles peuvent être écrites dans le fichier gtranslate/url_addon/debug.txt, accessible publiquement. Il est de votre responsabilité d’en refuser l’accès au public et de nettoyer les informations de débogage une fois que vous avez terminé.

en: Polish
fr: Polonais

en: Popup
fr: Fenêtre surgissante

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Priority Live Chat support
fr: Support prioritaire par discussion en direct

en: Quebec flag
fr: Quebec

en: Right
fr: À droite

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Save Changes
fr: Enregistrer les changements

en: Scottish Gaelic
fr: Gaélique Ecossais

en: Seamless updates
fr: Mises à jour transparentes

en: Search engine friendly (SEF) URLs
fr: URL conviviales pour les moteurs de recherche (SEF)

en: Search engine indexing
fr: Indexation des moteurs de recherche

en: Select language label
fr: Libellé de choix de la langue

en: Serbian
fr: Serbe

en: Settings
fr: Paramètres

en: Show floating language selector
fr: Afficher le sélecteur de langue flottant

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites.
fr: L’option Afficher le sélecteur de langue flottant est la plus simple et la plus adaptée à la plupart des sites.

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites. It is best for <b>Float</b>, <b>Nice dropdown with flags</b>, <b>Popup</b>, <b>Globe</b> widget looks.
fr: L’option Afficher le sélecteur de langue flottant est la plus simple et la plus adaptée à la plupart des sites. Elle est idéale pour les widgets <b>flottants</b>, les <b>menus déroulants</b> avec des drapeaux, les <b>fenêtres surgissantes</b> et les widgets <b>globaux</b>.

en: Show in menu
fr: Afficher dans le menu

en: Show in menu option is best for <b>Flags</b>, <b>Flags with language name</b>, <b>Flags with language code</b>, <b>Language names</b>, <b>Language codes</b> widget looks.
fr: L’option Afficher dans le menu est idéale pour les widgets <b>Drapeaux</b>, <b>Drapeaux avec nom de langue</b>, <b>Drapeaux avec code de langue</b>, <b>Noms de langue</b> et <b>Codes de langue</b>.

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Somali
fr: Somalien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Sub-directory URL structure
fr: Structure d’URL de sous-répertoire

en: Sub-domain URL structure
fr: Structure d’URL de sous-domaine

en: Sundanese
fr: Soudanais

en: Sure! I would love to!
fr: Bien sûr ! J’adorerais !

en: Swedish
fr: Suédois

en: Switcher arrow color
fr: Couleur de la flèche du commutateur

en: Switcher background color
fr: Couleur d’arrière-plan du commutateur

en: Switcher background hover color
fr: Couleur d’arrière-plan au survol du commutateur

en: Switcher background shadow color
fr: Couleur de l’ombre d’arrière-plan du commutateur

en: Switcher border color
fr: Couleur de bordure du sélecteur

en: Switcher text color
fr: Couleur du texte du commutateur

en: Synchronize custom domains with GTranslate dashboard: https://my.gtranslate.io
fr: Synchronisez les domaines personnalisés avec le tableau de bord GTranslate : https://my.gtranslate.io

en: Synchronizing...
fr: Synchronisation...

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: Top left
fr: En haut à gauche

en: Top right
fr: En haut à droite

en: Translate AI Multilingual Solutions
fr: Solutions d’IA de traduction multilingue

en: Translate from
fr: Traduire depuis

en: Translate your website and make it multilingual. For support visit <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate Support Forum</a>.
fr: Traduisez votre site et rendez-le multilingue. Pour obtenir de l’aide, visitez le <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">forum de support GTranslate</a>.

en: Translation debug mode is ON.
fr: Mode de débogage de traduction activé.

en: Try Now (15 days free)
fr: Essayer maintenant (15 jours gratuits)

en: Turkish
fr: Turc

en: URL/slug translation
fr: Traduction des URL/ slugs

en: USA flag
fr: USA

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Uncheck All
fr: Décocher tout

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Useful links
fr: Liens utiles

en: User dashboard
fr: Tableau de bord du compte

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Valid values for widget_look attribute are <b>flags</b>, <b>flags_code</b>, <b>flags_name</b>, <b>lang_codes</b>, <b>lang_names</b>.
fr: Les valeurs valides pour l’attribut widget_look sont <b>flags</b>, <b>flags_code</b>, <b>flags_name</b>, <b>lang_codes</b>, <b>lang_names</b>.

en: Videos
fr: Vidéos

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View debug.txt
fr: Voir debug.txt

en: We are here to make your experience with GTranslate more convenient.
fr: Nous sommes là pour rendre votre expérience avec GTranslate plus pratique.

en: We hope you have enjoyed using GTranslate! Would you mind taking a few minutes to write a review on WordPress.org? <br>Just writing a simple <b>'thank you'</b> will make us happy!
fr: Nous espérons que vous avez appréciez GTranslate ! Pourriez-vous prendre quelques minutes pour écrire un avis sur WordPress.org ? <br>Un simple <b>merci</b> nous rendra heureux !

en: We try to help everyone as time permits.
fr: Nous essayons d’aider tout le monde dans la mesure du temps disponible.

en: Website Translation Quote
fr: Devis de traduction de site

en: Website Translator
fr: Traducteur de site web

en: Welsh
fr: Gallois

en: Widget look
fr: Apparence du Widget

en: Widget options
fr: Options du Widget

en: Widget preview
fr: Prévisualisation du Widget

en: WordPress Forum Support
fr: Forum de support  WordPress

en: Works in China
fr: Fonctionne en Chine

en: Wrapper selector CSS
fr: Sélecteur CSS du conteneur

en: Wrapper selector CSS can be used to render the language selector inside matching elements.
fr: Le sélecteur de conteneur CSS peut être utilisé pour afficher le sélecteur de langue à l’intérieur des éléments correspondants.

en: You can <b>edit translations</b> by upgrading your GTranslate.
fr: Vous pouvez <b>modifier les traductions</b> en mettant à niveau votre GTranslate.

en: You can <b>increase</b> your <b>AdSense revenue</b> by upgrading your GTranslate.
fr: Vous pouvez <b>augmenter</b> vos <b>revenus publicitaires</b> en mettant à niveau votre GTranslate.

en: You can <b>increase</b> your international <b>traffic</b> by upgrading your GTranslate.
fr: Vous pouvez <b>augmenter</b> votre <b>trafic</b> international en mettant à niveau votre GTranslate.

en: You can have <b>neural machine translations</b> which are human level by upgrading your GTranslate.
fr: Vous pouvez avoir des <b>traductions automatiques neuronales</b> qui sont au niveau humain en mettant à niveau votre GTranslate.

en: You can have your <b>translated pages indexed</b> in search engines by upgrading your GTranslate.
fr: Vous pouvez faire indexer vos <b>pages traduites</b> dans les moteurs de recherche en mettant à niveau votre GTranslate.

en: You can use <code>[gtranslate]</code> inside posts, menu items or anywhere else.
fr: Vous pouvez utiliser le code court <code>[gtranslate]</code> dans les publications, les éléments de menu ou n’importe où ailleurs.

en: You can use GTranslate Widget in any pre-defined widget locations.
fr: Vous pouvez utiliser le widget GTranslate dans n’importe quel emplacement prédéfini de widget.

en: You can use additional widget_look attribute to place a specific selector, for example <code>[gtranslate widget_look="popup"]</code>. Valid values are <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>popup</b>, <b>dropdown</b>, <b>flags</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.
fr: Vous pouvez utiliser un attribut widget_look supplémentaire pour placer un sélecteur spécifique, par exemple <code>[gtranslate widget_look="popup"]</code>. Les valeurs valides sont <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>popup</b>, <b>dropdown</b>, <b>flags</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.

en: Zulu
fr: Zoulou

en: for paid plans only
fr: pour les forfaits payants uniquement
